NJOFTIM: Filma SHqip Me Titra Shqip e cila azhurohet rregullisht - Klikoni këtu.

5 ushqimet perfekte për një lëkurë të shëndetshme dhe të shndritshme

5-ushqimet-perfekte-per-nje-lekure-te-shendetshme-dhe-te-shndritshme[1]Keni provuar tonelata me serum dhe maska por ende nuk keni mundur të shpëtoni prej fytyrës së thatë dhe njollave?

Arsyeja nuk qëndron tek ajo çfarë ju keni përdorur mbi lëkurë por tek trupi juaj.

Ekziston një lidhje e drejtpërdrejtë me atë çfarë hani dhe si dukeni.

Ushqimet detoksifikuese se çfarë duhet të përfshijmë në ditën tonë për një lëkurë më të shndritshme dhe më të shëndetshme.

1.Dardha

Dardha është e mbushur me ushqyes ushqimorë që nxitin një shkëlqim të shëndetshëm pasi përmbajnë bakër, kalium, hekur, zink, magnez, vitamina C, E, B, K.

Ato përmbajnë shumë antioksidantë në lëkurën e tyre që eliminojnë radikalet e lira, pra nëse keni ndërmend të shtoni dardhat në dietën antiplakje kujdesuni që ato të jenë organike në mënyrë që t’i hani me lëkurë.

2. Lakrat

Përmbajnë sasi të lartë Vitaminë C madje më shumë se agrumet, vitaminë e cila lufton plakjen dhe eliminon rrudhat e lehta pasi përmban vitaminë A.

3. Shafrani i Indisë

Rrit qarkullimin e gjakut, mbron qelizat e gjakut nga mpiksja dhe stimulon formimin e tyre. Rritja e qarkullimit të gjakut, rrjedhja me e mire e tij, e bën lëkurën më të shndritshme. Pastrimi i gjakut ndihmon në mos formimin e akneve dhe çregullime të lëkurës

4. Limonat

Për një lëkurë më të shndritshmë duhet të shtoni ushqime që ndihmojnë punën e mëlçisë dhe limonat bëjnë pikërisht këtë. Limonat ndihmojnë në tretje dhe nxisin sekretimin e bilës nga mëlçia. Duke pasur parasysh që mëlçia është organi jonë kryesor i detoksifikimit.

5. Lakërishte

Kjo aromë e gjelbër (pjesë e familjes mustardë), ndihmon në krijimin e lëkurës me ngjyra të ndezura me pastrimin dhe oksigjenimin e indeve. “Kur trupi juaj ka një furnizim në rritje me oksigjen, ju keni rrjedhjen e gjakut dhe lëkurë të mirë me më shumë ngjyra të ndezura”, thotë Snyder. Combo lakërishte, është e pasur me vitamina A, C dhe E gjithashtu dhe ndihmon në reduktimin dhe trajtimin e puçrrave në fytyre dhe ekzemave.

Më poshtë, mund të KOMENTONI në lidhje me artikullin.